Pieņemta 16. sankciju pakotne

2025. gada 25. febr.

  • linkedin
  • facebook
  • twitter

Vakar, 2025. gada 24. februārī, apritēja trīs gadi kopš Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā. Atzīmējot šo datumu, Eiropas Savienība (ES) ir pieņēmusi 16. sankciju pakotni pret Krieviju, pastiprinot spiedienu uz Krieviju par tās uzsākto karu. ES atkārtoti apliecina savu apņemšanos atbalstīt Ukrainu un turpināt spiedienu uz Krieviju, līdz Ukrainā tiks panākts godīgs un ilgstošs miers.1

Galvenie 16. sankciju pakotnes elementi

  • Papildināti sankciju saraksti

    Mērķēto finanšu sankciju sarakstos iekļauti vēl 83 subjekti – 48 fiziskas personas un 35 vienības, piemēram, kas atbalsta Krievijas militāro kompleksu, kas ir aktīvas sankciju apiešanā, kriptoaktīvu biržās Krievijā un jūrniecības nozarē.

    Papildus ir ieviesti divi jauni kritēriji, kas ļaus ES piemērot sankcijas personām un vienībām, kurām pieder vai kuras ekspluatē ēnu flotes kuģus, kā arī tiem, kas atbalsta vai gūst labumu no Krievijas militāri rūpnieciskā kompleksa.

  • Paplašināts Krievijas “ēnu flotes” kuģu saraksts

    Vēl 74 tankkuģiem, un citiem kuģiem, kas uzskatāmi par daļu no Krievijas “ēnu flotes”, aizliegta pieeja ES ostām un pakalpojumiem, jo tie pārkāpj naftas cenu griestus, transportē militāro aprīkojumu vai Ukrainā nozagtos graudus.

  • Enerģijas ierobežojumi

    Aizliegts nodrošināt pagaidu uzglabāšanu Krievijas jēlnaftai un naftas produktiem ES teritorijā, neatkarīgi no naftas iepirkuma cenas un šo produktu galamērķa, kas līdz šim bija atļauts, ja šie produkti tika pārdoti ievērojot naftas cenu grieztus.

    Noteikti papildu ierobežojumi preču un tehnoloģiju eksportam, īpaši programmatūrai, kas saistīta ar naftas un gāzes izpēti, lai vēl vairāk ierobežotu Krievijas izpētes un ražošanas spējas. Turklāt tie paplašina aizliegumu piegādāt preces, tehnoloģijas un pakalpojumus jēlnaftas projektu pabeigšanai Krievijā, piemēram, “Vostok Oil” projektam, līdzīgi kā pašlaik tiek ierobežota sašķidrinātās dabasgāzes projektu pabeigšana.

  • Alumīnija importa aizliegums

    Papildus jau spēkā esošajam aizliegumam importēt no Krievijas pārstrādātus alumīnija izstrādājumus, ar 16. sankciju pakotni noteikts arī aizliegumu ES importēt primāro alumīniju no Krievijas. Lai nodrošinātu vienmērīgu pāreju uzņēmumiem, tiek ieviests alumīnija importa kvotas mehānisms.

  • Divejāda lietojuma preču un tehnoloģiju eksporta un tranzīta aizliegumi

    Aizliegts vairāku preču, ko Krievija izmanto kaujas laukā, eksports uz Krieviju un tranzīts caur Krieviju. Piemēram, programmatūra, kas saistīta ar datorizētās numeriskās vadības (CNC) iekārtām, kas tiek izmantotas ieroču ražošanā, videospēļu kontrolieri, ko Krievijas armija izmanto dronu vadīšanai kaujas laukumā, un noteikti ķīmiskie savienojumi.

  • Ierobežojumi bankām

    Pirmo reizi ES aizliedz darījumus ar ārvalstu bankām, kas izmanto Krievijas finanšu ziņojumu nodošanas sistēmu jeb “SPFS” finanšu sistēmu. “SPFS” ir specializēts finanšu ziņojumapmaiņas pakalpojums, ko izstrādājusi Krievijas Centrālā banka, lai neitralizētu ierobežojošo pasākumu ietekmi. Turklāt to Krievijas banku sarakstā, kurām aizliegts sniegt specializētus finanšu ziņojumapmaiņas pakalpojumu (SWIFT), iekļautas vēl 13 Krievijas reģionālās bankas, kuras uzskata par svarīgām Krievijas finanšu un banku sistēmām.

  • Transporta ierobežojumi

    Paplašināti kritēriji, kas ļaus noteikt sankcijas arī pret trešo valstu pārvadātājiem, kas veic iekšējos lidojumus Krievijā vai piegādā aviācijas preces Krievijas aviosabiedrībām vai iekšzemes lidojumiem Krievijā. Ja šīs aviokompānijas tiks iekļautas sarakstā, tām nebūs atļauts lidot uz ES.

    Turklāt ES ir pastiprinājusi esošo aizliegumu, kas attiecas uz kravu pārvadājumiem ES teritorijā, tostarp tranzītā, ko veic autotransporta uzņēmumi, kuros 25% vai vairāk pieder Krievijas fiziskām vai juridiskām personām. Jaunais noteikums aizliedz jebkādas izmaiņas šo uzņēmumu kapitāla struktūrā, kas palielinātu Krievijas īpašnieku daļu virs 25%.

  • Aizliegumi attiecībā uz infrastruktūru

    ES ir aizliegusi jebkādus darījumus ar noteiktām Krievijas ostām, jūras ostām un lidostām.

    Noteikts jauns aizliegums ES operatoriem sniegt būvniecības pakalpojumus Krievijā.

  • Ierobežojumi okupētajās Ukrainas teritorijās

    Aizliegta pakalpojumu sniegšana okupētajās teritorijās (Krima, Donecka, Hersona, Luhanska, Zaporižja), tostarp būvniecība, konsultācijas, IT un juridiskie pakalpojumi. Sankciju režīms šīm teritorijām pagarināts līdz 2026. gadam.

  • Baltkrievijas sankciju režīma stiprināšana

    Sankciju paketē iekļauti papildu ierobežojoši pasākumi pret Baltkrieviju, saskaņojot tos ar tirdzniecības sankcijām, kas noteiktas Krievijai. Papildus tiek ieviesti ierobežojumi pakalpojumu un programmatūras pārdošanai vai sniegšanai, noguldījumiem, kriptoaktīvu makiem un transportam.

Šī sankciju pakotne ir daļa no ES ilgtermiņa stratēģijas, lai vājinātu Krievijas ekonomiskās un militārās spējas, kā arī lai novērstu sankciju apiešanu ar trešo valstu starpniecību. ES turpina cieši sadarboties ar starptautiskajiem partneriem, lai nodrošinātu sankciju efektīvu īstenošanu un atbalstītu Ukrainu tās cīņā par suverenitāti un teritoriālo integritāti.

Vairāk informācijas *publikācijā ES Oficiālajā Vēstnesī: https://eur-lex.europa.eu/oj/daily-view/L-series/default.html

*Tiks publicēta drīz.


1https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_25_585

Seko mums sociālajos tīklos

  • linkedin
  • facebook
  • twitter