Normatīvie akti
Latvijas Republikā starptautisko un nacionālo sankciju izpildi regulē Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likums, kas attiecas uz visām personām un noteic tām pienākumu ievērot un izpildīt starptautiskās un nacionālās sankcijas. Minētais likums, cita starpā, regulē izņēmumu piemērošanu sankciju izpildē, nosaka ikvienai personai pienākumu nekavējoties informēt Finanšu izlūkošanas dienestu (FID) par starptautisko un nacionālo sankciju izpildi, nosaka ziņošanas pienākumu par sankciju pārkāpšanu un apiešanu, vai to mēģinājumu, un regulē citus jautājumus sankciju jomā.
Par starptautisko vai Latvijas Republikas nacionālo sankciju pārkāpšanu var iestāties kriminālatbildība saskaņā ar Krimināllikuma 84. pantu.
Ministru Kabineta Noteikumi “Starptautisko un nacionālo sankciju ierosināšanas un izpildes kārtība”, regulē kārtību, kādā personas informē FID par iesaldētajiem līdzekļiem un saimnieciskajiem resursiem, kā arī prasības par minimālo informācijas un iesniedzamo dokumentu apjomu, kam jābūt iekļautam iesniegumā FID atļaujas saņemšanai, un citus jautājumus sankciju jomā.
Vēršam uzmanību, ka normatīvo aktu saraksts ir sagatavots informatīviem nolūkiem un tajā nav pieejamas saites uz visiem Latvijas Republikas normatīvajiem aktiem. Latvijas Republikas normatīvo aktu publikācijas pieejamas Latvijas Vēstnesī un interneta vietnē https://likumi.lv/
- Latvijas Republikas likums “Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likums”. Pieņemts: 04.02.2016., stājas spēkā: 01.03.2016.
- Latvijas Republikas “Krimināllikums”. Pieņemts: 17.06.1998., stājas spēkā: 01.04.1999.
- Ministru kabineta noteikumi „Starptautisko un nacionālo sankciju ierosināšanas izpildes kārtība”. Pieņemti: 26.04.2024., stājas spēkā: 01.04.2024.
- Ministru kabineta noteikumi Nr. 138 „Noteikumi par valstīm un starptautiskajām organizācijām, kuras sastādījušas to personu sarakstus, kas tiek turētas aizdomās par iesaistīšanos teroristiskās darbībās vai masu iznīcināšanas ieroču izgatavošanā, glabāšanā, pārvietošanā, lietošanā vai izplatīšanā”. Pieņemti: 08.03.2016., stājas spēkā: 11.03.2016.
- Ministru kabineta noteikumi Nr. 419 “Noteikumi par nacionālo sankciju noteikšanu attiecībā uz subjektiem, kas saistīti ar Korejas Tautas Demokrātiskās Republikas īstenoto kodolprogrammu un politisko režīmu”. Pieņemti: 25.07.2017., stājas spēkā: 01.08.2017.
- Ministru kabineta rīkojums Nr. 390 “Par finanšu ierobežojumu noteikšanu attiecībā uz subjektiem, kas saistīti ar Korejas Tautas Demokrātiskās Republikas īstenoto kodolprogrammu un politisko režīmu”. Pieņemts: 31.07.2017., stājas spēkā: 31.07.2017.
- Ministru kabineta rīkojums Nr. 137 “Par finanšu ierobežojumu noteikšanu attiecībā uz subjektiem, kas saistīti ar Korejas Tautas Demokrātiskās Republikas īstenoto kodolprogrammu un politisko režīmu”. Pieņemts: 29.03.2018., stājas spēkā: 29.03.2018.
ES sankcijas tiek noteiktas ar ES Padomes Lēmumiem, kas ir saistoši ES dalībvalstīm un Padomes Regulām, kas ir saistošas visām personām ES teritorijā vai ārpus tās, kurām ir kādas dalībvalsts valstspiederība, visām juridiskām personām, vienībām vai struktūrām, kas reģistrētas vai izveidotas saskaņā ar kādas dalībvalsts tiesību aktiem, vai saistībā ar jebkādiem darījumiem, ko tās pilnīgi vai daļēji veic ES.
Kopumā ir spēkā vairāk nekā 40 dažādi ES sankciju režīmi. Detalizēta informācija par ES noteiktajām sankcijām pieejama Eiropas Savienības Sankciju kartē un Ārlietu ministrijas tīmekļa vietnē.
Ņemot vērā aktuālo ģeopolitisko situāciju un Latvijas Republikas ģeogrāfisko novietojumu, būtisku ietekmi uz Latvijas Republikas ekonomiku, kā arī augstākus ES noteikto sankciju pārkāpšanas un apiešanas draudus, rada sankcijas, kas noteiktas attiecībā uz Latvijas Republikas kaimiņvalstīm – Krievijas Federāciju un Baltkrieviju. Tādējādi, šajā tīmekļa vietnē norādītas saites uz ES normatīvajiem aktiem – Padomes Regulām, ar ko noteiktas sankcijas pret Krievijas Federāciju un Baltkrieviju. Lūdzam ņemt vērā, ka saites ir norādītas uz minēto normatīvo aktu konsolidētajām versijām.
Lai ikdienā varētu praktiski lietot normatīvos aktus un lasīt normatīvā akta pilnu tekstu vienā dokumentā, nevis vairākos, tiek publicēti normatīvo aktu teksti ar tajos iestrādātiem grozījumiem jeb konsolidētās redakcijas / versijas. Šajā tīmekļa vietnē norādītas saites uz ES normatīvo aktu konsolidētajām versijām. Lūdzam ņemt vērā, ka normatīvo aktu konsolidētās versijas nebūs uzreiz pieejamas pēc jaunu ES sankciju noteikšanas. Informācijas neesamība FID publicētajās ES normatīvo aktu konsolidētajās versijās neatbrīvo personu no pienākumiem, kas izriet no normatīvajiem aktiem sankciju jomā.
Vēršam uzmanību, ka normatīvo aktu saraksts ir sagatavots informatīviem nolūkiem un tajā nav pieejamas saites uz visiem Eiropas Savienības normatīvajiem aktiem sankciju jomā. ES normatīvo aktu publikācijas pieejamas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.
- Padomes Regula (ES) Nr. 269/2014 (2014. gada 17. marts) par ierobežojošiem pasākumiem attiecībā uz darbībām, ar ko tiek grauta vai apdraudēta Ukrainas teritoriālā integritāte, suverenitāte un neatkarība (konsolidētā versija 27.05.2024.).
- Padomes Īstenošanas regula (ES) 2024/1746 (2024. gada 24. jūnijs), ar kuru īsteno Regulu (ES) Nr. 269/2014 par ierobežojošiem pasākumiem attiecībā uz darbībām, ar ko tiek grauta vai apdraudēta Ukrainas teritoriālā integritāte, suverenitāte un neatkarība (satur grozījumus, kas veikti Regulas (ES) Nr. 269/2014 I pielikumā)
- Padomes Regula (ES) 2024/1739 (2024. gada 24. jūnijs), ar kuru groza Regulu (ES) Nr. 269/2014 par ierobežojošiem pasākumiem attiecībā uz darbībām, ar ko tiek grauta vai apdraudēta Ukrainas teritoriālā integritāte, suverenitāte un neatkarība (satur grozījumus, kas veikti Regulas (ES) Nr. 269/2014 tekstā)
Finanšu (mērķētās) sankcijas
Sektorālās sankcijas
- Padomes Regula (EK) Nr. 765/2006 (2006. gada 18. maijs) par ierobežojošiem pasākumiem attiecībā uz Baltkrieviju (konsolidētā versija 01.07.2024). Pieejams angļu valodā
- Padomes Īstenošanas regula (ES) 2024/2113 (2024. gada 26. jūlijs), ar ko īsteno 8.a panta 1. punktu Regulā (EK) Nr. 765/2006 par ierobežojošiem pasākumiem, ņemot vērā situāciju Baltkrievijā un Baltkrievijas iesaistīšanos Krievijas agresijā pret Ukrainu (satur grozījumus, kas veikti Regulas (EK) Nr. 765/2006 I pielikumā)
Lūdzam ņemt vērā, ka pret atsevišķiem Baltkrievijas pilsoņiem sankcijas tiek noteiktas arī ar Padomes Regulu (ES) Nr. 269/2014 par ierobežojošiem pasākumiem attiecībā uz darbībām, ar ko tiek grauta vai apdraudēta Ukrainas teritoriālā integritāte, suverenitāte un neatkarība.
ANO Drošības Padomes rezolūcijās noteiktās starptautiskās sankcijas Latvijas Republikai ir saistošas un tieši piemērojamas Latvijas Republikā līdz ar to pieņemšanu. ANO Drošības Padomes sankcijas pārņem ES, izdodot normatīvos aktus, kas ir tieši juridiski saistoši visām ES dalībvalstīm. Vienlaikus ES var arī pastiprināt ANO sankcijas, piemērojot papildu pasākumus līdzās ANO Drošības padomes noteiktajiem.
Konsolidēts ANO Drošības Padomes sankciju saraksts pieejams šeit.
Norādām, ka FID uztur Sankciju meklētāju, kurā pieejama informācija par sankciju sarakstos iekļautiem subjektiem – fiziskām vai juridiskām personām, vai citiem identificējamiem subjektiem, attiecībā uz kuriem noteiktas ANO, ES vai Latvijas Republikas nacionālās sankcijas, tai skaitā meklētājā norādīta saite uz attiecīgo normatīvo aktu, ar kuru subjekts iekļauts sankciju sarakstā. Detalizētu informāciju lūdzam skatīt šeit.