Uzņēmēju izpratne un izaicinājumi sankciju ievērošanā – jaunas aptaujas rezultāti

2025. gada 18. febr.

  • linkedin
  • facebook
  • twitter

Lai nodrošinātu vienveidīgu un efektīvu sankciju izpildi Latvijā, kā arī īstenotu piemērotākos atbalsta pasākumus Latvijas uzņēmējiem – tostarp apmācības un informatīvos pasākumus – Finanšu izlūkošanas dienests, kā nacionālā kompetentā institūcija starptautisko un nacionālo sankciju izpildes jautājumos, iniciēja sabiedriskās domas aptauju.

Pērnā gada nogalē veiktā aptauja par uzņēmēju izpratni un izaicinājumiem sankciju atbilstības nodrošināšanā atklāja, ka 79% uzņēmumu apzinās sankciju ierobežojumus. Analizējot rezultātus pa uzņēmumu grupām, secināts, ka sankciju ietekmi biežāk izprot un nepieciešamos atbilstības procesus ievieš lielāki uzņēmumi – tie, kuru darbinieku skaits pārsniedz 20, kā arī uzņēmumi ar apgrozījumu virs 3 miljoniem eiro. Tāpat augstāka izpratne un atbilstības nodrošināšanas prakse novērojama Rīgā reģistrētajos uzņēmumos.

Savukārt mazāku uzņēmumu (10 līdz 19 darbinieki) ar apgrozījumu līdz 1 miljonam eiro vērtējumā nepieciešamība ieviest specifiskus procesus sankciju ievērošanai ir mazāk aktuāla.

Aptaujas rezultāti atklāj augošo izpratni par sankciju ierobežojumiem uzņēmējdarbībā, gan arī norāda uz nepieciešamību turpināt izglītojošos pasākumus, īpaši mazāko uzņēmumu vidū, lai nodrošinātu vienotu un efektīvu sankciju ievērošanu visā uzņēmējdarbības vidē.

Aptauja aptvēra 300 uzņēmumus no dažādām tautsaimniecības nozarēm, kas darbojas Latvijā un nodarbina 10 vai vairāk darbiniekus.

Galvenie secinājumi:

  • Sankciju ietekme – 45% uzņēmumu ir izjutuši sankciju sekas, it īpaši uzņēmumi ar apgrozījumu virs 10 milj. eiro un tie, kas jau īsteno sankciju atbilstības pasākumus.
  • Atbalsta nepieciešamība – 42% uzņēmēju valsts iestāžu atbalstu sankciju ievērošanai vērtē kā pietiekamu, tomēr vairāk nekā puse vēlētos papildu atbalstu.
  • Galvenās problēmas – 47% sankciju skarto uzņēmumu izjūt birokrātisku slogu, 38% sastopas ar grūtībām partneru pārbaudē, bet 36% nespēj sekot līdzi izmaiņām.
  • Informācijas pieejamība – 66% uzņēmumu vēlas nekavējoties saņemt informāciju par sankciju izmaiņām, dodot priekšroku bezmaksas e-pasta ziņojumiem.
  • Apmācību nepieciešamība – 69% uzņēmumu vēlas apgūt klientu un darījumu partneru izpēti, bet 62% uzskata par būtisku apmācību aizdomīgu darījumu identificēšanā.

Uzņēmēji atbalsta sankcijas, taču nav pilnībā pārliecināti par to efektivitāti

Aptaujas dati liecina, ka 88% uzņēmumu pilnībā atbalsta sankcijas pret Krieviju un Baltkrieviju. Taču, vērtējot sankciju efektivitāti, uzņēmumi snieguši vidēju novērtējumu - 5,57 no 10 ballēm.

Aptaujas rezultāti skaidri apliecina nepieciešamību aktīvi sadarboties ar uzņēmējiem sankciju izpildes nodrošināšanā, kā arī apstiprina, ka Latvijā bija būtiski noteikt vienu kompetento iestādi sankciju izpildes jautājumos. Šāds centralizēts pieejas modelis ļauj efektīvāk koordinēt atbalstu uzņēmējiem, nodrošinot skaidrību un vienotu pieeju sankciju ievērošanā.

Ņemot vērā, ka privātajam sektoram ir būtiska loma sankciju ievērošanā, FID kā kompetentās iestādes galvenā prioritāte 2025. gadā ir nodrošināt skaidras vadlīnijas, precīzus skaidrojumus un mācību iespējas uzņēmējiem.

Vairāk par aptauju šeit.

Seko mums sociālajos tīklos

  • linkedin
  • facebook
  • twitter