Publicēts FID skaidrojums par sankcijām pakļautu valsts amatpersonu kontroles vērtēšanu
2025. gada 6. febr.
Ņemot vērā, ka ierobežojumi, ko paredz mērķētas finanšu sankcijas, jāpiemēro ne tikai tieši sankciju sarakstā iekļautām personām, bet arī attiecībā uz citām personām, kas ir sankciju sarakstā iekļautu personu īpašumā vai kontrolē, Finanšu izlūkošanas dienests (FID) publicējis skaidrojumu “Sankcijām pakļautu valsts amatpersonu kontroles vērtēšana”.
Praksē tieši kontroles elementa novērtēšana ir viens no sarežģītākajiem mērķētu finanšu sankciju izpildes aspektiem, un papildu neskaidrības var radīt situācijas, kurās iespējamo kontroli īsteno sankcijām pakļauta valsts amatpersona, jo īpaši tādās valsts pārvaldes sistēmās kā Krievijā un Baltkrievijā.
Ģeogrāfiskā novietojuma un vēsturisko ekonomisko saistību dēļ personām Latvijā var rasties saskarsme ar Krievijas un Baltkrievijas valsts iestādēm un valsts kapitālsabiedrībām. Tādēļ būtiski ir skaidrot kontroles elementa piemērošanas aspektus, lai nodrošinātu vienveidīgu sankciju izpildes praksi un tiesisko noteiktību.
FID, izvērtējot aktīvu iesaldēšanas pamatotību Latvijā, secinājis, ka vairāku aktīvu iesaldēšana nav veikta atbilstoši sankciju normatīvajiem aktiem. Lielākā daļa šādu gadījumu bija saistīti ar kontroles elementa piemērošanu attiecībā uz Baltkrievijas valsts kapitālsabiedrībām vai iestādēm, kurās iespējamo kontroli īsteno augsta līmeņa Baltkrievijas valsts amatpersona, kura pakļauta mērķētām finanšu sankcijām.
Tādējādi šī skaidrojuma mērķis ir informēt par FID līdzšinējo pieeju kontroles izvērtēšanā situācijās, kad iespējamo kontroli pār sankciju sarakstā neiekļautu personu īsteno mērķētām finanšu sankcijām pakļauta valsts amatpersona. FID skaidro kontroles elementa piemērošanas aspektus un gadījumus, kuros FID ieskatā aktīvu iesaldēšana veikta nepamatoti, un valsts amatpersona sankciju izpratnē īsteno kontroli pār valsts kapitālsabiedrību vai iestādi.
FID pastāvīgi seko Eiropas Savienības (ES) iestāžu sniegtajiem skaidrojumiem par sankciju izpildes jautājumiem. Tomēr pašreizējā ES līmenī nav izstrādātas vadlīnijas vai papildu skaidrojumi attiecībā uz kontroles elementa piemērošanu situācijās, kurās jāvērtē valsts amatpersonas iespējama kontrole pār valsts iestādi vai valsts kapitālsabiedrību. Gadījumā, ja ES iestādes publicētu skaidrojumu par kontroles elementa piemērošanu attiecībā uz valsts amatpersonām, FID, ņemot vērā aktuālos apstākļus un nepieciešamību, izvērtētu iespēju pārskatīt šajā materiālā pausto nostāju. Vienlaikus jāuzsver, ka FID nav piešķirtas pilnvaras tiesību normu oficiālai interpretācijai.